مشکلات بچه های کنکوری چیست؟ (والدین حتما بخوانند)- ویژه کنکور ۹۸

مقالات
مهر ۱۴, ۱۳۹۷
بازدید : 650

هشدار اول: این یک مقاله طولانی خواهد بود، اگر هیچ مشکلی در زمینه کنکور نداری و همه چی عالیه و شما هم خوشحالی، نیاز به مطالعه این مقاله نداری!!! ولی اگه احساس می کنی چیزی سر جاش نیست، درسته که نوشتن این مقاله ۲ روز از من زمان برده و حاصل سال ها مطالعه و تجربه ی منه اما اونقدرها هم طولانی نیست، در کمتر از ده دقیقه مطالعه اش کن!

هشدار دوم: دانش آموز عزیز و نازنین، اگر در تحصیل خودت به هیچ جا نرسیدی و یا بارها پشت کنکور موندی و لیسانس کنکور رو گرفتی! ولی هنوز اعتقاد داری همین کارایی که انجام میدی خوبه و نیاز به مشاوره نداری و مشکلات رو داری انکار می کنی، همین حالا این مقاله رو بیخیال شو! برو پیش یه روانشناس خوب و بهش بگو با اینکه نتیجه نمی گیرم و کلا هیچی نشدم ولی انکار می کنم نیاز به کمک دارم در حال اینکه اینو می دونم همه آدم ها گاهی نیاز به کمک دارن!!! بعد که مشکلت رفع شد بیا بقیه این مقاله رو بخون! نه صبر کن! هشدار سوم رو فقط بخون بعد برو. مرسی!

هشدار سوم: گفتم برو پیش روانشناس خوب نه هر روانشناسی. بچه ها روانشناس خوب زیاده. اگه نمیشناسی بگو معرفی کنم بهت. (به همکاران و عزیزان روانشناس برنخوره لطفا! چون تویه هر حرفه ای بلاخره افراد آماتور و حرفه ای هم داریم.) یه روانشناس خوب یه روز بهم گفت: روانشناسی خوبه که با دانش روز، مشاوره بده، نه با نظرات شخصی! (اگه اشتباه میگم، بیاید منو بزنید!!!!! )

دقت اول: پیشفرض همیشگی من اینه که همه ی ما انسان هستیم، نه ربات!! و هر انسانی به مشاوره و مخصوصا روانشناس نیاز داره. در خط بالایی بخشی از متن رو زیرش خط کشیدم و اولش نوشتم ((یه روانشناس خوب، یه روز بهم گفت))، می تونستم بنویسم، (( یه روز، یه روانشناس خوب بهم گفت)) حلا خود دانید، برداشت آزاد و …

هشدار چهارم: اگر والدین دانش آموز هستید و دانش آموز شما از مشکلات حاد تحصیلی و حتی غیر حاد، رنج می بره و در همین حال شما اعتقاد دارید که اصلا و ابدا این مشکل، ربطی به رفتار و منش شما نداره، ازتون خواهش می کنم، التماستون می کنم که حتما و حتما همین حالا این مقاله رو، رها کنیدو همین حالا اول خودتون و بعد کلیه اعضا خانواده و مخصوصا اون دانش آموز بدبخت!!! به روانشناس مراجعه کرده و حتما شما والدین عزیز،  مباحث فرزندپروری از نگاه تئوری انتخاب رو با مطالعه کتاب ها و مشاهده سمینارهای مرتبط با فرزندپروری و تئوری انتخاب، یاد بگیرید و دیگر هیچ!!!!!!!!!!!!

اما برویم سراغ اصل موضوع؛ مشکلات بچه های کنکوری چیست؟ (والدین حتما بخوانند)- ویژه کنکور ۹۸

۱- اجبار

انسان تنها موجودیه که میتونه به جهان معنا بده، بنابراین اشرف مخلوقاته. هر انسانی موظفه خودش به زندگی خودش معنا بده و این کار رو با اتخاب هدفی که با علاقه ی خودش در ارتباطه و بعد با عملکرد نشان دادن در راستای علاقه و هدفش انجام میده. حاصل این کار رضایتمندیه چرا که علاوه بر اینکه از مسیر حرکتش لذت میبره، در راستای دغدغه اصلی انسان بودن خودش یعنی معنا دادن به زندگی خودش، گام های مهمی رو برداشته. حالا به موارد زیر توجه کنید:

# دانش آموزی که رشته و آینده شغلیش رو آدمای دیگه براش انتخاب کردن

# دانش آموزی که دائم توسط والدین، مدیر مدرسه، مشاور و کلا اطرافیان کنترل میشه

# دانش آموزی که والدین و اطرافیان مدام بهش میگن: درس بخون. (والدین عزیز، مشاوران نازنین، معلم عزیز و کلا بیرون گودی های بیدرد! خیلی زحمت کشیدین! تنهایی این همه فکر کردین و این جمله رو کشف کردین؟ ای خداوندگاران مشاوره! لطفا تا گند بیشتری نزدین خیلی سنگین و متین خودتون بکشید کنار! احتمالا مانع اصلی عدم موفقیت دانش آموز حضرت عالی هستین.)

# دانش آموزی که به خودش اجبار می کنه و باید های مختلفی برای خودش تعریف می کنه: باید نهایی ۲۰ بشم. باید رتبه فلان بیارم. باید حتما پزشکی قبول شم. باید نهایی ۲۰ بشم. باید تراز آزمونم بالای  هزار بشه. باید درصد فلان درس رو بالا بزنم و…

دقت دوم: عزیز جان انسان ذاتش انتخابگر هستش و نیاز به این داره که حق انتخاب داشته باشه. انسان ذاتش آزاده. یک انسان نمیتونه با ذاتش مقابله کنه. انسان نمیتونه با اجبار سازگار شه، مگر اینکه انسان نباشه! حتی اگه این اجبار از طرف خودش نسبت به خودش باشه، باز نمیتونه هضمش کنه.

۲- حواشی

کنکور همیشه حواشی داره، مخصوصا کنکور سال ۹۸٫ یه روز سخنگوی سنجش میاد میگه کنکور تشریحی میشه. فرداش میان میگن اشتباه کلامی رخ داده. یه روز میگن تاثیر معدل ۳۰ درصد قطعیه، فرداش میگن که ۲۰ درصد قطعی. اطمینان دارم کنکور امسال هم مثل سال قبل خواهد بود بدون هیچ تغییر خاصی. تنها چیزی که عضو میشه صورت سوال تست هاست. ولی این حواشی تا خود کنکور ادامه داره و عده ی کثیری هم هستند که قبل از کنکور ریزش می کنن تا جامعه آماری تجربی کمتر بشه و میرن سمت ریاضی و انسانی. دلایلش هم واضحه. حالا حواشی به اینجا ختم نمیشه! تازه شروع ماجراست. مثال های پایین رو ببین

# دانش آموزی که مدام توسط اطرافیان، با بقیه مقایسه میشه

# دانش آموزی که به خاطر بداخلاقی معلمش ناخودآگاه بهونه میاره که نمی خوام درس بخونم یا فلان درس رو علاقه ندارم چون معلمم با من بد رفتار کرده.

دقت سوم: بچه ها دقت کنید به درسایی که در اون ها ضعف دارید و درس هایی که قوی هستین و به ارتباطش با رفتار معلمتون سر کلاس توجه کنید.

# دانش آموزی که واسش مهمه که بقیه در موردش چه فکری می کنن

# دانش آموزی که عدت به موبایل و شبکه های اجتماعی داره

# دانش آموزی که در ایام کنکور وارد روابط عاطفی میشه

# دانش آموزی که دائم با دخالت اطرافیان در حال جنگه

# دانش آموزی که دچار مشکل استفاده از لذت ها فوریه و اسمش رو تفریح گذاشته

 

۳- سطل آشغال روانی شدن!

بچه ها!! بیاید سطل آشغال روانی هیچ کس و هیچ چیز نشیم!!! حالا اون فرد یا چیز می خواد یه مشاور یا معلم غرغرو باشه یا یه آهنگ غمگین یا یه کتاب رواعصاب یا یه دوست که دائم از زمین و زمان می ناله. سطل آشغال روانی هیچ کس و هیچ چیز نشیم. واسه داشتن آرامش خاطر که پیامد حداقلی اون کیفیت مطالعه خوب هستش موارد زیر خیلی مفید هستش:

# غر زدن رو بیخیال شیم در همه ابعاد:

یعنی اگه غر میزنیم دیگه این کار رو نکنیم. اگه کسی به ما غر میزنه بهش بی محلی کنیم. اگه کسی پیش ما به بقیه غر میزنه، بیخیالش شیم. حتی اگه یکی در مورد گرونی، قیمت دلار، آب و هوا، معلم، کتاب و کلا هر فرد یا چیزی غر میزنه، کلا توجه نکنیم.

# مقایسه دو فرد رو بیخیال شیم:

خودمون رو با کسی مقایسه نکنیم و فردی رو با فرد دیگه مقایسه نکنیم. اگه فردی، ما رو با فرد دیگه مقایسه می کنه بهش توجه نکنیم.

# سرکوفت زدن رو در همه ابعاد بیخیال بشیم:

به خودمون سرکوفت نزنین، به سرکوفت کسی توجه نکنیم حتی اگه به فرد دیگه ای باشه. به کسی هم سرکوفت نزنیم..

# کسی رو اصلاح نکنیم:

آدمیزاد یک دستگاه مکانیکی نیست که با آچار و پیچگوشتی  بیوفتیم به جونش تا تعمیرش کنیم. هر چقدر بیشتر کلنجار بریم، بیشتر هم خودمون هم طرف مقابل اذیت میشه. کسی رو اصلاح نکنیم و به اصلاح بقیه در قبال خودمون و حتی بقیه، توجه نکنیم. هر کسی خودش، خودش رو رشد میده. این اسمش رشد کردنه. ماها ناقص نیستیم که نیاز به اصلاح باشه. بلکه هر انسان، بسته به ظرفیتش، پتانسیل رشد داره و تاکید می کنم، پتانسیل رشد داره نه ایراد.

# ایراد گرفتن رو رها کنیم:

از خودمون و کسی ایراد نگیریم. به ایراد گیری کسی در قبال خودمون و حتی بقیه، بیمحلی کنیم. یکی از رازهای یک روان سالم و داشتن ارتباط های سازنده ایراد نگرفتن هستش. تفاوت ویژه گی ها و نگرش ها، دلیل بر ایراد نیست مگر اینکه مردم آزاری صورت بگیره!!!

# انتقادها رو کاملا بیخیال شیم:

از خودمون انتقاد نکنیم. از کسی انتقاد نکنیم. به انقاد کسی چه نسبت به ما و چه نسبت به دیگران، توجه نکنیم. یه وقت، هدف فقط انتقاده و به فرد گفته میشه تو اینکار رو کردی یا تو چرا فلان کار رو انجام دادی. یه وقتا، هدف همیاریه و گفته میشه این کار، کار درستی نیست. در مجموع واسه داشتن آرامش و ارتباط خوب با خودمون و جهان پیرامون از هیچ چیز انتقاد نکنیم. چون صفر ضرب در هر عددی حاصلش میشه صفر. اگه قبول نداری، حاصل انتقادهای قبل رو ضربد در انقادهایی کن که قراره انجام بدی یا بشنوی. انتقاد سازنده وجود خارجی نداره. فقط میشه اطلاعات سازنده رو به اشتراک گذاشت و هر کس حق انتخاب داره و ما فقط مسئول زندگی خودمون هستیم.

# به کسی چیزی اثبات نکنیم:

چه انگیزه ی احمقانه ای هستش که ما بخوایم رتبه ی کنکور بشیم فقط به این دلیل که روی فلانی رو کم کنیم. ما رتبه برتر کنکور می تونیم بشیم به علت اینکه هدف و علاقمندی خودمون رو داری دنبال می کنیم. حالا بحث و جدل های بیمورد که هیچ تاثیری در سرنوشت ما نداره رو بررسی کنید. فرض کن طرف میگه ماست سیاهه، نیازی نیست من بهش اثبات کنم ماست سفیده. اون فرد با عقل خودش داره میبینه و رفتار می کنه و من هم باعقل خودم. هر کسی حق داره، نگرش خاص خودش رو داشته باشه.

# سلطه طلبی رو بیخیال شیم:

دنبال آقا بالاسر واسه درسخوندن نباشیم. زندگی خودمونه و هدف و علاقه خودمون. واسه رضایت مندی کافیه عملکردمون رو با هدف و علاقه مندیمون همراه کنیم. به کسی زور نگیم و سلطه طلبی نکنیم. به سلطه طلبی کسی نسبت به دیگری، توجه نکنیم.

دقت سوم: کلیه موارد مربوط به این موضوع در همه ابعاد زندگی لازمه بهشون توجه بشه. مثلا سلطه طلبی: نسبت به خودمون زور و باید اعمال نکنیم. به کسی زور نگیم به زور گفتن کسی به دیگری علاقه نشون ندیم. اجازه ندیم کسی به ما زور بگه. به آب و هوا، درخت، سنگ و اشیا و… زور نگیم. موارد زیادن ولی اصلی ها بیان شد. بقیه موارد هم از همین دست هستند. حالا بریم سراغ عامل بعدی.

# بهونه ها رو بزاریم کنار:

نه بهونه بیاریم، نه بهونه بشنویم نه بهونه بخوایم. چرا؟ واست خوبه ولی اگه دلایلش رو بگم، یک صفحه دیگه به این مقاله اضافه میشه. اما در این حد بدون، بهونه ها دروغ هایی هستند جهت حفظ آبرو و مدیریت غلط استرس ها و نگرانی ها. اگه بهونه ها چیزای به درد بخوری بودن تا حالا مشکلات همه رفع شده بود.

 

۴- عدم توجه به مفهوم علاقه مندی، خوشبختی و موفقیت

# مفهوم علاقه مندی: ماها، با نوجه به تجارب و تفکرات و نگرشمون، علایق خودمون بدست میاریم. جمله قبل یک ایراد داشت! ما علائق در واقع بدست نمیاریم بلکه برای خودمون تعریف می کنیم. با مثال زیر این مفهوم برای شما جا میوفته:

دقت کنید؛ وقتی به تدریس و رفتار معلمی علاقه داریم، به علت رابطه معلم با درس مربوطه، به اون درس هم علاقه مند میشیم و بالعکس. اما تصمیم نهایی برای علاقه نشان دادن به اون درس با کیه؟ بله در نهایت این ما هستیم که تصمیم میگیریم به اون درس علاقه مند بشیم یا نه، حتی اگه معلم مربوطه رو دوست نداشته باشیم. بچه ها، خیلی از مسائل در ذهن ما فقط یک تصمیم ذهنیه، وحی منزل نیست! کافیه اون رو با تصمیم جدید و قشنگ، جایگزین کنیم. جا داره اینجا مفهومی به نام دنیای مطلوب رو توضیح بدم:

دنیای مطلوب: هر کدوم از ما یک دنیای مطلوبی داریم که همه مسائل رو در اون دنیای مطلوب بصورت یک چیزی مثل تصویر، کد کردیم. تصویر ما از پیراهن مطلوب، از معلم مطلبو، دوست مطلوب، مشاور مطلوب، کتونی مطلوب، گوشی همراه مطلوب و… درسته که اولین تصویری که وارد دنیای مطلوب ما میشه، مامانمونه!!! اما، محوری ترین تصویری که در دنیای مطلوبمون قرار داره، از خودمونه. توجه کنیم تصویری که از خودمون داریم چطوریه؟ آیا اون چیزیه که دلمون می خواد؟ ما وقتی می خوایم یک کفش رو واسه خرید انتخاب کنیم، چیکار می کنیم؟ اول تویه ویترین، کفش ها رو نگاه می کنیم. هر کفشی که نزدیک باشه به تصویر ما از کفش مطلوب در دنیای مطلوبمون، انتخاب می کنیم بعد پا میزنیم، اگه اندازه و راحت بود، خرید می کنیم. ولی توجه کنیم که هر ساله تصویر ما نسبت به کفش مطلوبمون هر ساله فرق می کنه. هر ساله تصویر حرفه ای ترین داریم. سوال مهمی که پیش میاد اینه که آیا تصویری که از خودمون در دنیای مطلوب داریم، در حال رشد و ترقی هست؟ هر چقدر تصویر شفافتر و مناسبتر از خودمون داشته باشیم، هر چقدر تغییرات مسبت بهش اعمال کنیم، اون موقع است که انتخاب های مطلوب تری در قبال خودمون خواهیم داشت. حالا برگردیم به مثال معلم؛ درسته که شاید معلم عربیم در دنیای مطلوب من جا نداشته باشه، اما من حق انتخاب دارم که درس و کتاب عربی رو به علت اینکه در راستای هدف من هستش، در دنیای مطلوبم قرار بدم و یا تصویرش رو بهتر و قشنگتر کنم.

دقت چهارم: سعی کنیم ذهنمون رو از علایقی که دیگران برامون تعریف کردن، رها و به علایقی که خودمون واسه خودمون انتخاب و تعریف می کنیم، پیوند بدیم. در اینجاست مفهوم خوشبختی، یواش یواش در ذهن ما جوانه میزنه.

# مفهوم خوشبختی: خوشبختی معنایی که ما به زندگیمون میدیم. خوشبختی هیچ مفهوم مشخصی نداره و ما برای خودمون اونطوری که دوست داریم، ایجاد می کنیم. اما اگه میخوای بدونی، چقدر خوشبختی، نگاه کن ببین چقدر آرامش داری. اگه می خوای ببینی چقدر آرامش داری، نگاه کن چقدر رضایتمندی داری. اگه می خوای به رضایتمندی برسی، مهمترین مسئله اینه که به نیازهای اساسی خودت به عنوان یک انسان، توجه کنی. حالا بریم سراغ معرفی و نحوه ارضای نیازهای اساسی انسان. انسان، تاکید می کنم! انسان ۵ نیاز اساسی داره که اولین اون ها نیاز به بقا هستش و ۴ نیاز بعدی در اثر نیاز به بقا در انسان به وجود اومده. اگه صبح از خواب پا شدی و دیدی حالت خوب نیست یا رضایتمند و خرسند نیستی، بدون که یک یا چند نیازت برآورده نشده. برای اینکه سخت نباشه، خیلی مختصر این نیازها رو معرفی می کنم.

% نیاز به بقا: اولین و اساسیترین نیاز انسان هستش. فعالیت هایی که کمک می کنن به ارضای این نیاز: خواب کافی، تغذیه سالم، نظافت شخصی، ورزش و…

% نیاز به تعلق خاطر: گل گفتن و شنیدن و خنده و شادی با اعضا خانواده، با فامیل، دوست نزدیک، رابطه انسانی خوشایند، رابطه خوب با طبیعت مثل آب دادن به گل ها، غذا دادن به گربه و دون ریختن واسه پرنده ها و…

% نیاز به قدرت و خودشکوفایی: رشد فکری، رشد علمی، ارتقا مدارج تحصیلی، رشد شغلی، رشد درآمدی، یادگرفتن یک نکته یا حتی حل یک تست و…

% نیاز به آزادی: گاهی خلوت کردن با خود، اینکه بدونیم حق انتخاب داریم؛ مثلا اگه می خوایم بریم مهمونی، ولی اگه لباس مورد علاقمون رو خشکشوئی آماده نکرده، به جای احساس فشار با خلاقیتمون راه حل دیگه ای پیدا کنیم. بلاخره در کمد لباس ما، لباسی پیدا میشه که مشکل ما حل بشه.

% نیاز به تفریح: طبق علم، تفریح پاسخ طبیعی مغز ماست نسبت به یادگیری. یاد دادن و یادگرفتن به بهترین شکل این نیاز رو رفع می کنه. دقت کنید به رضایتی که مردم موقع اینکه از خاصیت یک ماده غذایی به کسی یاد میدن، میبرن.

توجه: توضیحات این نیازها، زیاده و فقط معرفی کوتاهی کردم تا متن طولانی تر نشه. اگه کسی راغب بود بیشتر بدونه، از مشاوره تلفنی ما استفاده کنه. ما وقتی به نیازهای اساسیمون توجه می کنیم، در راستای هدف و علاقمون، عملکرد نشون میدیم و نسبت به زندگی خودمون کنترل بیشتری داریم و آگاهیم از اینکه همیشه حق انتخاب داریم، اون موقع است که به خرسندی میرسیم.

از اونجا که قول داده بودم که طی ۱۰ دقیقه بشه این مقاله رو معالعه کرد. بحث نگرش افراد موفق می مونه و  سه عامل بعدی رو هم فقط معرفی می کنم. از طرفی نگرانم شاگردهای خصوصی من، شاکی بشن. چون هزینه کردن که این روش ها و مخصوصا برنامه ریزی رو خودشون داشته باشن.

۵- عدم مسئولیت پذیری

۶- عدم مدیریت افکار، احساسات و رفتار

۷- عدم شناخت علمِ یادگیری و برنامه ریزی درسی

 

امیدوارم لذت برده باشین چون میدونم براتون مفید بوده و خواهد بود. جهت شرکت در طرح های ویژه با ما تماس بگیرید. توجه کنید که این طرح ها شامل مشاور های ویژه و مخصوصا برنامه های ویژه و شخصی سازی شده هستش و مستلزم هزینه خواهد بود. قبلش فکراتون رو بکنید بعد تماس بگیرید. موفق باشید. شماره زیر جهت ثبت نام می باشد.

مهندس مرتضی شهابی ۰۹۱۲۱۹۰۸۰۳۷

کنکور۱۰۰ جایی برای ارائه بهترین برنامه ریزی کنکور، بهترین منابع کنکور، اخبار سازمان سنجش، بهترین مشاوره کنکور، تحلیل تست کنکور، مشاوره تلفنی کنکور تجربی، مشاوره رایگان اولیه و… در کنکور ۱۰۰ موفقیت اتفاقی نیست.

 

عضویت در کانال تخصصی کنکور استاد شهابی، کلیک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید